Klitschko Amerika’nın hayallerini nasıl yok etti?

0
1325

On yıl önce, Eddie Chambers Amerika’nın 1 numaralı ağır sıkletiydi ta ki sıkletin kralı Wladimir Klitschko tarafından yere serilene dek.

20 Mart 2010’da 50.000’den fazla taraftar Pittsburgh’un gururu Chambers’ın karşılaşmasını izlemek için Düsseldorf’daydı ancak Amerika’da çok az izleyen vardı.

Bu tarihlerde Wladimir IBF ve WBO unvanlarını, kardeşi Vitali’de WBC kemerini elinde tutuyordu. Klitschko kardeşlerin saltanatının zirvesiydi. Tahtlarına tehdit olanların listesi uzun ve kasvetliydi.

Bugün, Anthony Joshua ve Tyson Fury bütün büyük kemerlere sahipler ve sürekli ayaklarına sarılan tehlikeli rakiplerle karşı karşıyalar, ancak 10 yıl önce çok farklı zamanlardı.

Chambers açık ara en iyi Amerika’lı ağır sıklet boksörüdür ve iyi bir nedenden dolayı üst sıralarda yer almaktadır diyen Klitschko kariyerinde Chris Byrd, Calvin Brock, Ray Austin, Lamon Brewster, Tony Thompson ve Hasim Rahman gibi Amerika’lı boksörleri de nakavt etmiştir.

Wladimir Klitschko bütün karşılaşma boyunca Chambers’ı kontrol etmişti
Klitschko 12.rauntta maçın bitimine beş saniye rakibini nakavt etmişti

Ancak Pensilvanya’lı Chambers bugünün standartlarına göre Amerika’nın en iyi ağır sıklet boksörü olarak anılmak ve Muhammed Ali, Mike Tyson gibi boksörlerle aynı satırlarda geçmek için kariyerinde hiçbir şey yapmadı.

Daha önce büyük bir atmosferde hiç dövüşmemişti ve Klitschko mücadelesinden iki yıl önce Cayman Adalarında küçük bir kemer için ringe çıkmıştı. Alexander Povetkin’e karşı da kaybetmişti. Ancak bu karşılaşma öncesinde Klitschko’nun vatandaşı olan Alexander Dimitrenko’ya karşı kazanması ona zirvedeki krala karşı bir atış şansı vermişti.

Kendi ülkesinden destek aldı mı? Bu karşılaşma Amerika’da herhangi bir televizyon kanalından yayınlanmadı ve izlemek isteyenler Klitschko’nun kişisel web sitesinden karşılaşmayı izleyebildiler.

Klitschko v Chambers karşılaşması Almanya’nın Düsseldorf kentinde ESPIRIT Arena’da gerçekleşti.Bu karşılaşma Amerika’da görmezden gelinen ağır sıklet şampiyonluğu saltanatının garip bir paradoksuydu.

Ukrayna’lı Klitschko kardeşler büyük salonlarda büyük karşılaşmalar gerçekleştirirlerdi, Almanya’da mega yıldız gibiydiler. Bu iki ağır sıklet efsanesi Amerika’da izlenmiyordu. Ancak bu Amerika’lı boksörleri eve hırpalanmış ve tanınamaz halde gönderen Klitschko’lar için bu önemli değildi.

Wladimir ve Vitali Klitschko kardeşler ağır sıklete çok uzun bir süre ambargo koymayı başardılar

Chambers karşılaşması Almanya Bundesliga ikinci lig ekibi olan Fortuna Düsseldorf’un stadyumunda 51,000 kişi önünde gerçekleşti. Wladimir Klitschko, arka arkaya üç karşılaşmasına Schalke’nin modern ve etkileyici salonu da olmak üzer 155,000 seyirci çekmeyi başardı.

Klitschko’nun, Düsseldorf’ta Chambers karşılaşması için gerçekleştirdiği ring yürüyüşü muhteşemdi.Red Hot Chili Peppers’dan Can’t Stop şarkısı Düsseldorf’ta çalmaya başladı, kırmızı bir tiyatro perdesi çizildi ve alevler yükselmeye başladı. Dr. Steelhammer lakaplı Klitschko ring yürüyüşünü gerçekleştirdi. Olağanüstü bir görsel şovdu.

Ancak karşılaşma için aynısını söylemek güç.

Köşesinde antrenörlüğünü yapan Emanuel Steward, raunt aralarında Klitschko’ya Chambers’a karşı daha fazlasını yapması için yükleniyordu.Steward gecenin erken bitmesini istiyordu.

Klitschko, son rauntta ayakta durmakta zorlanan rakibinin baş üzerine isabet ettirdiği sol kroşeyle maçın bitimine beş saniye kala karşılaşmayı nakavtla kazanmayı başarmıştı.

Chambers’a gelirsek bir daha elit seviyede bir karşılaşma kazanamadı ve bu yenilginin ardından Tomasz Adamek ve Thabiso Mchunu gibi isimlere kaybetti.

Amerikan ağır sıkletinin zayıf durumu devam edecekti. Wladimir Klitschko, rakiplerinin zayıf oluşu sebebiyle ikinci kez karşılaştığı Tony Thompson’ı yine yendi. Büyük kardeş Vitali, Chris Arreola, Kevin Johnson, Shannon Briggs’i paketlemeyi başarmıştı. Briggs sonrasında Wladimir’le karşılaşmak için oldukça direttiyse de Wladimir buna hiç yanaşmadı.

2004 sonlarından 2015’e dek ağır sıklete 10 yıl boyunca ambargo koyan büyük şampiyon  Klitschko, bu dönemde ünvanlarını başarılı bir şekilde savunmayı başarmıştı.Profesyonel kariyerinde 69 kez ringe çıkan Wladimir Klitschko 64 galibiyet – 5 yenilgili efsanevi bir kariyere sahip.Her ne kadar dövüş stili sebebiyle oldukça eleştirilse de Klitschko ağır sıklette en korkusuz boksörlerden bir tanesiydi.