Joshua geri dönmeyi başardı

0
664

Haziran ayında Amerika’da karşılaştığı Andy Ruiz Jr’a kaybederek bütün dünyayı şok eden Joshua, Diriyah’ta rövanşta karşılaştığı rakibini 12 raunt sonunda üç hakemin de ortak kararıyla puanla yenmeyi başardı.

Madison Square Garden’da Andy Ruiz Jr tarafından 4 defa yere serilen ve nakavtla kaybeden Anthony Joshua, bu gece rakibi karşısında akıllı bir performans sergileyerek kazandı ve dünya şampiyonluk ünvanlarını geri kazanmayı başardı.

Maça etkili bir giriş yapan Joshua ilk rauntta rakibine çıkardığı sağ kroşeyle gözünün üzerine bir kesik oluşturmayı başardı, Ruiz Jr’ın yüzü kan içerisinde kaldı.Benzer bir kesik ikinci rauntta Joshua’nın gözünde de oluştu.

Rakibine karşı büyük bir fiziksel avantajı bulunan Joshua reach avantajını kullandı, rakibine sürekli jabler vurarak yanına yaklaşmasına ve içeriden boks yapmasına izin vermedi.

Dördüncü rauntun sonunda Joshua’nın jab engelini aşan Andy Ruiz Jr rakibine çıkardığı sağ zımba yumrukla canını yakmayı başardı, zil Joshua’nın imdadına yetişti.

Altıncı rauntta da Joshua, Ruiz Jr’a çok etkili bir sol kroşe vurmayı başardı.Ruiz baskı yapmaya devam etti.

Bu karşılaşmaya 5 kilo daha hafif çıkan ve ilk maçın aksine daha dikkatli bir boks yapan, bir oyun planı olan Anthony Joshua maç içerisinde planını çok iyi bir şekilde uygulamayı başardı.

Fizik ve uzanma mesafesi avantajlarını kullanan, sürekli jab çıkararak Andy Ruiz Jr’ı yanına yaklaştırmayan, yenilgisinden gerekli dersleri çıkararak ringe çıkan Anthony Joshua 12 raunt sonunda üç hakemin de ortak kararıyla puanla kazanarak ikinci defa Dünya Ağır Sıklet Şampiyonu olmayı başardı.

Bu sonuçla birlikte Anthony Joshua Haziran ayında kaybettiği IBF, WBA, WBO ünvanlarını tekrar ele geçirmeyi başardı.Andy Ruiz Jr bu gece kariyerindeki ikinci yenilgisini aldı.